Odkrywamy Wielkopolskę

Wielkopolska jest krainą historyczną położoną w zachodniej i środkowej Polsce. Każdy zna ten region jeśli nie z opowieści innych, to sam choć raz odwiedził ten region. Są jednak miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć ich niepowtarzalny urok lub ciekawe budowle. Region ten obfituje w szeroki wachlarz atrakcji, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Interesujące miejsca w Wielkopolsce to między innymi:

wielkopolska_gnieznoWarty odwiedzenia zamek w Gołuchowie zbudowany w tysiąc pięćset sześćdziesiątym roku. Jego renesansowe partie zachowane po dziś dzień tworzone były na wzór zamków nad Loarą. Ozdobione dodatkowo detalami architektonicznymi sprowadzonymi z Włoch i Francji, są perłą wśród zamków w Polsce.

Innym okazem jest pałac w Śmiełowie, znajdujący się niedaleko Jarocina. Jego usytuowanie wśród krajobrazowych ogrodów pozostawi niezapomniane wrażenia. Obecnie znajduje się tam muzeum Adama Mickiewicza, na parterze pałacu znajduje się ekspozycja mickiewiczowska poprzedzona salą, gdzie wystawiane jest malarstwo romantyczne. Miejsce warte odwiedzenia i poznania historii naszego wieszcza zawartej w przedmiotach, grafikach i rzeźbach z okresu, kiedy przebywał tam Adam Mickiewicz. W ogrodach znajduje się pomnik wieszcza i dąb noszący jego imię.

Na Świętej Górze znajduje się Barokowy kościół klasztorny wzniesiony pod koniec siedemnastego wieku. Kościół posiada piękną kopułę, którą od wewnątrz zdobią polichromie. Na ołtarzu głównym zobaczyć można obraz Matki Bożej pochodzący z szesnastego wieku.

Jednak największą atrakcją tego regionu jest Sanktuarium zbudowane w niewielkiej miejscowości o nazwie Licheń. Budowla ta składa się z części głównej, wieży, trzech wspaniałych portyków i dzwonnicy. Obiekt ten powstał wyłącznie z ofiar składanych przez zwykłych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *